mooka.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Praca

Praca zdalna – zalety i wady

Praca zdalna – zalety i wady

Praca zdalna co to znaczy? Freelancerzy czyli pracownicy, którzy są zatrudnieni przez pewną firmę poza siedzibą firmy. Często tego typu osoby działają w oparciu o umowy cywilnoprawne (o dzieło lub zlecenia). Takie rodzaje zatrudnienia mają swoje zalety oraz wady – tak jak wszystkie inne. Dzisiaj rozważymy plusy i minusy pracy zdalnej.

Jak wygląda praca zdalna?

Freelancer wykonuje swoją pracę za pomocą komputera, laptopa czy tableta z dostępem do sieci internetowej. Wyniki swojej pracy wysyła do pracodawcy również przez internet. Kontakt pracownika z pracodawcą odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej i komunikatów. Nie wymagają one kontaktu fizycznego z pracodawcą. Najczęściej spotykane zawody do polecenia na pracą zdalną to: copywriterzy, specjaliści SEO, graficy, redaktorzy oraz tłumacze.

Jakie są plusy pracy zdalnej dla pracodawcy?

Okazją do zatrudnienia pracownika zdalnego dla pracodawcy może być: zatrudnienie specjalistów, którzy mieszkają daleko od siedziby firmy lub oszczędzanie kosztów firmy, bo wtedy pracodawca nie musi organizować miejsca pracy dla nowego pracownika. Również zdalny tryb zatrudnienia pozwala pozyskiwać specjalistów z innych krajów.

Zalety pracy zdalnej dla pracowników

Oczywistą zaletą pracy zdalnej dla pracownika jest jej wygodność. Pracownik może wykonywać swojej pracy gdziekolwiek, tym samym oszczędzać swój czas na dojazd do miejsca pracy. Również pracodawca może przeznaczyć większą pensję dla pracownika, przez to, że oszczędza na miejsce i sprzęcie pracownika.

Minusy zatrudnienia pracownika zdalnie dla pracodawcy

W takim trybie pracy pracodawca nie może mieć pełnej kontroli nad pracownikiem i nie ma możliwości sprawdzać czym się zajmuje pracownik. Dla rozwoju przedsiębiorstwa istotnym jest nie tylko wykonywanie zadań, a również atmosfera i relacje międzyludzkie. Pracownicy w biurze tworzą wspólną kulturę organizacyjną, co powoduje rozwój firmy, a nie tylko osobiste cele zawodowe.

Minusy pracy zdalnej dla pracownika

Pracownik zdalny musi mieć dobrą samodyscyplinę, bo on sam powinien ustalać grafik i pilnować terminów. Ciężko może być oddzielić swoje życie prywatne od pracy, jeśli dom nam staje się miejscem pracy.
Praca zdalna to brak kontaktu z innymi pracownikami w firmie. Nie ma możliwości nauki nowych zadań od kolegów i koleżanek.
Nieregularność to też może się odnosić do minusów pracy zdalnej. Często taka praca polega na wykonywaniu zadań lub zleceń.

Podsumowanie

Podsumowując to wszystko możemy zobaczyć, że praca zdalna nie zawsze może być dobrym rozwiązaniem – dla pracodawcy oraz dla pracownika. Pracodawca może nie ufać swoim pracownikom, a oni w tym momencie nie czując pełnej kontroli pracodawcy mogą robić swoje sprawy w czasie swojej pracy. Ale mimo to, praca zdalna jest nowoczesnym rozwiązaniem i pozwala bardzo szybko kontaktować się z pracownikiem z innego kraju i wykonywać postawione zadania.

Udostępnij