Tutaj jesteś

Jakie firmy powinny skorzystać z faktoringu?

14 lutego 2023 Biznes faktoring


Faktoring to usługa, z której mogą korzystać jedynie przedsiębiorcy wystawiający faktury VAT innym przedsiębiorcom. To tak naprawdę jedno z nielicznych ograniczeń – nic nie stoi na przeszkodzie, by zarówno małe firmy, jak i ogromne organizacje wykorzystywały faktoring w codziennych działaniach. Istnieją jednak pewne okoliczności, w których faktoring jest dla niektórych firm bardziej korzystny. Przybliżymy je w dzisiejszym artykule!

Dwa słowa o faktoringu

Faktoring to jeden ze sposobów na finansowanie działalności przedsiębiorstw – w tym przypadku jednak przedsiębiorca nie pożycza pieniędzy od banku ani od faktora, tylko dokonuje cesji wierzytelności, aby uzyskać wcześniejszy dostęp do pieniędzy – tych, które należą się mu z tytułu wykonanej usługi lub dostarczonego towaru.

Faktoring online w PragmaGO – jak sama nazwa wskazuje – wyróżnia się tym, że jest usługą w pełni dostępną online. Wniosek o finansowanie należy złożyć korzystając ze strony internetowej, umowę można podpisać elektronicznie, za pośrednictwem platformy Autenti (choć oczywiście dostępna jest także opcja złożenia tradycyjnego podpisu), a wszystkie sprawy związane z zarządzaniem odbiorcami faktur, limitem faktoringowym itp. można załatwić, korzystając ze Strefy Klienta – panelu dostępnego dla wszystkich faktorantów PragmaGO.

Faktoring dla małych firm

Najmniejsze przedsiębiorstwa skorzystają na faktoringu przede wszystkim w sytuacji, w której brak płatności ze strony klienta może poskutkować powstaniem zatoru płatniczego. W przypadku firm, które na stałe współpracują z niewielką liczbą kontrahentów, brak nawet jednej płatności może poważnie zachwiać płynnością finansową – szczególnie, jeśli będzie to jedno z większych zleceń w ostatnim czasie.

Jeżeli prowadzisz firmę i jeden z nielicznych, ale zaufanych klientów, wymaga faktury z odroczoną płatnością, właściwie nie sposób odmówić. Nikt nie chciałby ryzykować utraty intratnego, a co najważniejsze, stałego zlecenia. Gdy jednak wystawiamy fakturę z 60-dniowym terminem płatności, musimy liczyć się z tym, że podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić na długo przed tym, jak pieniądze trafią na rachunek firmowy – podobnie ma się rzecz ze wszystkimi pozostałymi zobowiązaniami. 

W takim układzie faktoring to świetne rozwiązanie, by zapewnić sobie spokój ducha i swobodny dostęp do gotówki. Stały limit faktoringowy pozwala sfinansować dowolną liczbę faktur w dowolnym momencie – jedyne ograniczenia to kwota limitu oraz to, czy odbiorca znajduje się na liście. Korzystając z faktoringu online masz jednak możliwość dodawania nowych kontrahentów do listy – po ich weryfikacji będziesz mógł finansować faktury wystawione na ich firmy.

Faktoring dla średnich firm

Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by średniej wielkości przedsiębiorstwa korzystały z faktoringu w identyczny sposób, większe obroty i większe możliwości finansowe pozwalają z reguły średnim firmom uruchomić większy limit. Warto pamiętać, że środki pozyskane ze sprzedaży faktur mogą być przeznaczone na dowolny cel – na przykład na inwestycje. Chcesz stworzyć nowe miejsce pracy lub doposażyć biuro? A może zamierzasz powiększyć flotę pojazdów? Dzięki faktoringowi przyspieszysz płatność za faktury, a co za tym idzie, także realizację planów firmy.

Faktoring dla dużych firm

Duże organizacje także chętnie korzystają z faktoringu – to dla nich kolejny sposób na finansowanie swojej działalności, na dodatek taki, który nie wymaga dostarczania stosów dokumentacji przed uruchomieniem. Jeżeli prowadzisz dużą firmę i zamierzasz korzystać z faktoringu pamiętaj, że w większości przypadków udzielamy limitu w kwocie do 1 000 000 PLN. Jeżeli jednak potrzeby Twojej firmy są wyższe, zgłoś to nam – przygotujemy satysfakcjonującą ofertę dla Twojej organizacji.

Dowiedz się więcej – odwiedź naszą stronę internetową: https://pragmago.pl

Czym jest magazyn celny i co umożliwia?

Redakcja mooka.pl

Mooka - czyli to, co potrzebujesz na każdy dzień tygodnia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?