Tutaj jesteś

Jak się starać o kredyty dla nowych firm?

16 sierpnia 2022 Finanse kredyty dla nowych firm

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z licznymi wydatkami. Często, zanim firma zacznie przynosić realne dochody konieczne jest nie tylko ponoszenie pewnych stałych kosztów, ale przede wszystkim dokonanie pewnych inwestycji. Nie każdy przedsiębiorca ma jednak odpowiednie zasoby rozpoczynając działalność. Na szczęście zawsze można postarać się o kredyt dla nowej firmy.

Na czym polegają kredyty dla nowych firm?

Kredyty dla nowych firm przeznaczone są dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Zwykle oznacza to jednak, że takie kredyty są przeznaczone dla firm, które działają dłużej niż pół roku i potrzebują środków na zakup materiałów i sprzętu. Taki kredyt może być również wykorzystany na działania marketingowe.

Nie wszystkie banki chcą udzielać kredytów dla nowych firm, bo ryzyko braku spłaty zadłużenia jest wyższe. Dodatkowo często dużo trudniej ocenić ile i z jaką marżą można pożyczyć danemu przedsiębiorcy. Te instytucje finansowe, które decydują się jednak udzielać tego typu kredytów wymagają często dodatkowych zabezpieczeń spłaty. Banki zwykle nie udzielają takich kredytów na umiarkowanie wysokie sumy.

Na co i kto może wziąć kredyt dla nowej firmy

O kredyty dla nowych firm mogą ubiegać się osoby, które dopiero co założyły działalność gospodarczą. By złożyć wniosek do banku trzeba najpierw zarejestrować firmę. Banki wymagają też posiadania konta bankowego oraz prowadzenia działalności od sześciu miesięcy do nawet dwóch lat. Oprócz tego każdy bank ma różnego rodzaju swoje szczegółowe wymogi: np. konieczność rozliczania się z urzędem skarbowym na określonych zasadach.

Z kredytu dla nowych firm można sfinansować zarówno bieżące płatności związane z prowadzeniem działalności, jak i nakłady inwestycyjne. Banki udzielają tego typu kredytu zarówno z opcją wydania ich na dowolny cel, jak i jako finansowanie bardzo konkretnego projektu. Co za tym idzie tego typu kredyty mogą mieć różną formę, od kredytu w formie linii kredytowej na dowolny cel, po kredyt inwestycyjny na sfinansowanie bardzo konkretnego zakupu np. nieruchomości.

Jak starać się o kredyty dla nowych firm?

Uzyskanie kredytu dla nowych firm wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności. Uproszczone procedury obowiązują zwykle przedsiębiorców posiadających konto firmowe w banku, w którym wnioskują o finansowanie. W takim przypadku nie ma konieczności dostarczania chociażby dokumentów rejestrowych czy wyciągów z konta. Wiele banków wymaga jednak dostarczenia biznesplanu, czyli dokumentu w którym przedsiębiorca przedstawia swój biznes wraz z planowanymi przychodami i wydatkami. W zależności od wielkości kredytu i horyzontu spłaty banki mogą wymagać przedstawienia planowanych przychodów i kosztów w kolejnych dwóch, trzech, a nawet pięciu latach.

W celu oceny zdolności kredytowej firmy banki wymagają też dostarczenia szeregu dokumentów księgowych i podatkowych oraz zaświadczeń z ZUS czy urzędu skarbowego. Jeżeli działalność nie przynosi jeszcze dochodów banki mogą poprosić o dodatkowe zabezpieczenie na przykład. w formie hipoteki czy podpisania weksla in blanco.

ZMIANAPERSPEKTYWY

Jak wykorzystać storytelling w marketingu

Redakcja mooka.pl

Mooka - czyli to, co potrzebujesz na każdy dzień tygodnia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?