Tutaj jesteś

Czy impreza masowa zawsze wymaga zabezpieczenia?

18 września 2023 Firma ochrona imprez masowych


Najważniejszą cechą imprezy masowej jest duża liczba osób, które biorą w niej udział. Takie wydarzenia mogą budzić emocje, a liczba uczestników biorących udział w takim wydarzeniu, obliguje organizatora do odpowiedniego zabezpieczenia imprezy. Na czym polega ochrona imprez masowych i czy zawsze jest konieczna?

Kiedy impreza ma charakter masowy?

Nie każda duża impreza ma charakter masowy – do tej kategorii nie zalicza się wydarzeń odbywających się w teatrach, kinach, domach kultury czy galeriach sztuki. Imprezą masową nie będzie również sportowe wydarzenie organizowane w placówkach oświatowych. To czy dane wydarzenie jest imprezą masową, zależy od liczby uczestników oraz od miejsca, w którym ono się odbędzie. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009 r.

W świetle prawa każda impreza o charakterze masowym musi zostać zabezpieczona. Pierwszym wymaganiem wchodzącym w zakres zapewnienia ochrony na imprezie masowej, jest pozyskanie zgód od służb porządkowych, ratowniczych oraz od wojewody. Następnie zachodzi konieczność uzyskania opinii o potencjalnych zagrożeniach i o stanie technicznym budynku lub terenu, na którym wydarzenie będzie mieć miejsce. Kolejnym krokiem jest stworzenie planu zabezpieczenia. Firma ochroniarska, której powierza się zabezpieczenie imprez masowych, może również reprezentować organizatora i w jego imieniu zająć się niezbędnymi formalnościami.

Zabezpieczenie imprez masowych – jak zadbać o bezpieczeństwo uczestników?

Najważniejszymi zadaniami organizatorów imprezy masowej jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom wydarzenia. Szereg podjętych działań ma na celu wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń lub zmniejszenie ich skutków. Z tego powodu na imprezie masowej niezbędna jest obecność wyszkolonych funkcjonariuszy bezpieczeństwa, czyli pracowników agencji ochrony. Zabezpieczenie imprezy masowej zaczyna się już od kontroli wejść – na tym etapie sprawdzane są bilety i upoważnienia. Coraz częściej przy wejściu stawia się bramki do wykrywania metali lub prześwietlarki RTG.

Skuteczna ochrona imprez masowych to również częste i dyskretne patrole, których celem jest wykrycie zagrożenia i natychmiastowe podjęcie interwencji. Pracownicy ochrony mają do swojej dyspozycji nowoczesne technologie, które wspierają ich w przeciwdziałaniu aktom przemocy i terroryzmu. Do monitorowania terenu coraz częściej używa się dronów i autonomicznych wież monitorujących.

Zabezpieczenie imprezy masowej polega również na ogrodzeniu terenu barierkami. To łatwy i szybki sposób wydzielenia stref i oznaczenia wyjść ewakuacyjnych. I tutaj warto dodać, że wyszkoleni pracownicy ochrony doskonale zarządzają tłumem i potrafią koordynować ewakuację. Na stronie https://bezpieczenstwo.impel.pl/zabezpieczenie-imprez/ znajdziesz ofertę zabezpieczenia imprezy masowej, realizowaną przez doświadczony zespół, który na swoim koncie ma ochronę największych wydarzeń – Tour de Pologne, Puchar Świata w skokach narciarskich czy Euro 2012.

Czym jest magazyn celny i co umożliwia?

Redakcja mooka.pl

Mooka - czyli to, co potrzebujesz na każdy dzień tygodnia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?