Wizytówki są najpopularniejszym wyrobem poligraficznym wśród przedsiębiorców, nic więc dziwnego, że są też obiektem osobistych wyzwań i chęci przelania cyfrowego artyzmu na papier. Pomimo prostej formy niestety bez odrobiny specjalistycznej wiedzy najczęściej są odrzucane przez drukarnie. Powodów taki odrzuceń jest wiele, jednak do najcześciej spotykanych należą:

 

  • Zły profil kolorów
  • Brak spadów i linii cięcia
  • Zły wymiar netto lub brutto
  • Niepoprawny format pliku

 

Dla osób, które postanowiły zmierzyć się z projektem przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek jak przygotować wizytówkę do druku w programie Adobe Illustrator. Zakładamy, że projekt już powstał i jest w formie grafiki rastrowej ( jpg, png, tiff ), bądź w formacie wektorowym ( pdf, eps, svg ).

 

 

Po otwarciu programu z menu u góry wybieramy polecenie Plik > Nowy i wprowadzamy dokładnie takie same ustawienia jak poniżej.

 

jak przygotować wizytówkę do druku

 

 

 

Umieszczamy nasz projekt za pomocą polecenia Plik > Umieść lub tworzymy go w programie za pomocą prostych narzędzi tekstu i kształtów.

 

wizytówka w programie adobe illustrator

 

Jedną z ważniejszych zasad na jaką trzeba zwrócić uwagę na tym etapie przygotowania pliku to odsunięcie ważnych elementów projektu ( logo, dane ) na minimum 5 mm od krawędzi. Kolejną nie mniej ważną zasadą jest „wyciągnięcie” reszty elementów takich jak np. tło lub elementy ozdobne poza biały obszar tak aby stykały się z czerwoną linią. Przestrzeń między krawędzią a linią zostanie przycięta podczas procesów introligatorskich w trakcie których noże przycinające wizytówki w stosie mogą przesunąć się o 1-2 mm. Poprawne ustawienie tzw. „spadów” zapobiegnie białym krawędziom na gotowej wizytówce w przypadku tła o innym kolorze. Tak przygotowany plik jeszcze trzeba zapisać w odpowiednim formacie z odpowiednimi ustawieniami.

 

 

Z menu kontekstowego wybieramy Plik > Zapisz jako i następnie format PDF. W oknie ustawień w rubryce „Predefiniowane ustawienia Adobe PDF” wybieramy „Druk o wysokiej jakości”.

Kolejno przechodzimy do zakładki „Znaczniki i spady” gdzie ustawiamy linie cięcia oraz spady.

 

wizytówki w illustratorze

 

 

Ostatnim krokiem jest wybór odpowiednich ustawień koloru i klikamy zapisz. Gotowy plik możemy przesyłać do produkcji.

 

linie spadów i linie cięcia wizytówka

 

 

Jak widać przygotowanie wizytówki do druku nie jest takie straszne jak mogłoby się to wydawać. Osoby, które mimo wszystko mają problem z wizytówką zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy.