Podążając za pragnieniami bycia niezależnym i wolnym, kiedy to sami sobie dyktujemy warunki pracy, często decydujemy się na prowadzenie swojego biznesu. Będąc freelancerem, pracujemy sami dla siebie, to znaczy, że także my sami musimy zająć się sprawami podatkowymi. Nie jest to jednak takie trudne, co więcej jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby zredukować roczne koszty.

Przechodząc do sedna, nie ważne czy jesteś freelancerem pracującym w domu czy w biurze, bycie swoim własnym szefem ciągnie za sobą odpowiedzialność. Krótkie terminy, jak zdążyć z projektem strony internetowej czy brandingiem firmy, prace małe lub duże oraz ciągły stres finansami. Myślisz, że jest to największe zmartwienie? Jak się okazuje nie. Dlaczego? Ponieważ, to zmartwienie podatnika, ale Ty nie potrzebuje nim być, trzymanie wszystkiego pod kontrolą jest znacznie łatwiejsze niż może Ci się to wydawać.

Dziś trochę o tym jak prowadzić biznes w UK, ponieważ ostatnio coraz częściej spotykamy się z takimi informacjami, warto trochę wiedzieć na ten temat. Po kolei. W UK, jeżeli bierzesz każdą pracę dla freelancera, musisz zgłosić się do HMRC, w związku z tym, że zarabiasz pieniądze po prostu na samozatrudnieniu. Nawet jeśli nie oczekujesz, nie planujesz zarobić wystarczająco aby musieć zapłacić podatek, nadal jesteś zobowiązany powiedzieć HMRC o każdej pracy, ponieważ,  jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać ukarany.

 

możliwości freelancera

Dla Ciebie, jako projektanta – freelancera są dostępne dwie opcje: możesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub stworzyć własną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Decyzja ma wpływ na podatek, prawną i finansową odpowiedzialność, ilość dokumentów jaką będziesz musiał kompletować i to jak będziesz postrzegany przez rówieśników i klientów. Niestety jak to najczęściej bywa, nie tylko w działalności z zakresu agencji reklamowej, ale każdego przedsiębiorstwa, spółka ciągnie ze sobą także wady: zawiera ona o wiele więcej rozporządzeń i przepisów, które należy przestrzegać. Rachunki, opłaty są wyższe, a kary za oddanie złych papierów są większe. Będziesz musiał również zapłacić podatek od spółki, a wypłacenie pieniędzy nie będzie takie proste, bez formalnej rejestracji jako dywidenda, pożyczka lub wynagrodzenie. Z drugiej strony, posiadanie spółki umożliwia dostęp do wielu klientów, agencji wzornictwa i innych, którzy nie lubią „samodzielnych” osób. Dodatkowo Twój majątek jak np. dom, jest chroniony, ponieważ spółka jest odrębnym podmiotem prawnym i za jej zobowiązania odpowiada się do wysokości jej kapitału.

 

czego możesz się domagać

Kiedy zdecydujesz się działać jako jednoosobowa działalność gospodarcza bądź spółka, pamiętaj o możliwości obniżenia podatku o Twoje wydatki, czasem jest to dużo więcej niż ludziom się wydaje. Nie ma listy rzeczy, które możesz wpisać, a które nie. Ogólną zasadą jest to, że rzeczy, które kupiłeś dla firmy i korzystasz z tego w swojej działalności, masz prawo rozliczyć. Na przykład jako niezależny grafik mógłbyś dochodzić roszczeń wobec prenumeraty informatycznej, katalogów z projektami graficznymi, ulotek, ponieważ są Ci potrzebne do pracy. Inne wydatki mogą obejmować członkostwo w muzeum, profesjonalnych organizacjach, wydarzeniach kulturowych, dostaw wizytówek, druk, studio, wynajem, opłaty abonamentowe, takie jak telefon, internet, podróże na konferencje agencji reklamowych, szkoleń programowania stron internetowych itp. Możesz nawet ubiegać się o zwrot podatku, od rzeczy, które nie są tylko i wyłącznie przeznaczone dla firmy, takie jak oświetlenie lub ogrzewanie mieszkania, bo to właśnie w nim pracujesz. Jest to bardzo fajna opcja, kiedy masz dużo podatku do oddania, kupujesz rzeczy potrzebne firmie o obniżasz go. Ale musisz być ostrożny, nabywaj rzeczy, które i tak miałeś w planie kupić. Wszystko musi mieć logiczne wyjaśnienie,  podczas np. kontroli. W tym także trzeba pamiętać o zgłaszaniu faktur. Wszystko co posiadasz w firmie, musi mieć swój papier i to w dobrym stanie.

 

płatności

Największymi błędami freelancerów są jednak wielkie projekty, a tak na prawdę płatności za nie. Najczęściej mniejsze firmy rozliczają się kwartalnie, jeżeli zarobione pieniądze przeznaczysz na życie, skąd weźmiesz później na podatek? Najlepiej założyć osobne konto, na które podatek od każdej zarobionej kwoty od razu będzie odkładany. Zawsze warto też mieć dodatkowo pewną sumę pieniędzy, w razie jakichkolwiek wypadków, jesteście zabezpieczeni.

To tylko podstawy i wprowadzenie do świata prowadzenia firmy. Nie jest to prosty sposób, ale na pewno też nie skomplikowany. Trzeba być asertywnym i uważać na swoje działania. Pamiętajcie też, aby nie popełnić tych błędów. Jeżeli wszystko będzie odpowiednio prowadzone i zaplanowane, zyski na pewno będą zadowalające.

Powodzenia!