Jak uniknąć błędów, które mogą kosztować Cię ogromne pieniądze, utratę klientów lub zdrowia psychicznego?

Freelancing i praca zdalna oferują poruszanie się w bardzo kreatywnym świecie i ogromną satysfakcję, niestety jak w każdej pracy pojawia się także wiele wyzwań.  Począwszy od stresu, który spotyka Cię podczas pracy nad projektem, wiedząc, że masz za niego stu procentową odpowiedzialność, po jasny harmonogram pracy, który nigdy takim się nie stanie. Freelancing może być niepokojący i irytujący, zupełnie tak samo jak wspaniały.

Poniżej przedstawiamy 6 błędów, których należy unikać:

1. Małe roszczenia

Czy znasz swoje prawa podatkowe? Jeżeli nie, warto się tym zainteresować. Byłbyś zaskoczony, co tak na prawdę możesz wliczyć w swoje koszty. Świadomość w tym temacie często ma dużo zalet.

 

2. Podwójne niebezpieczeństwo

Wydawanie pieniędzy dwa razy jest na prawdę bardzo proste. Po zakończonym projekcie wystawiasz fakturę i mentalnie już masz te pieniądze, w związku z czym zaczynasz je wydawać, po czym przychodzi realna zapłata i znowu wydajesz. Ma sens?

 

3. Odpoczynek

Czy poświęcasz jakiś czas do odwrócenia wzroku w kierunku okna lub spoczynku na sofie? Pewnie nie. Dlaczego tak się dzieje? Nie chcesz zmarnować ani godziny, bo każda jest dla Ciebie ogromnie cenna. Należy wyznaczyć sobie miejsce do relaksu, ponieważ jest to niezmiernie potrzebne dla naszego umysłu, a w dłuższej perspektywie czasu przyczyni się do zwiększenia Twojej kreatywności.

 

4. Historia strony

Wygląda to bardzo nieprofesjonalnie, jeśli Twoja witryna wyświetla już nie działające linki do pozostałych stron internetowych lub gdy dane kontaktowe są stare. Tak samo jak rozprzestrzenianie linka do bloga, na którym już nie prowadzisz wpisów lub gdy Twoje portfolio nie zostało zaktualizowane od 3 lat. Upewnij się, że Twoja strona jest treściwa, zawiera wszystkie świeże informacje, oraz aktualne projekty graficzne. Przedstaw swoje prace w sposób właściwy, aby zachęcić klienta do współpracy. Pokaż co oferujesz i jak możesz mu pomóc.

 

5. Płatności

Czy wiesz ile zarobiłeś w ostatnim tygodniu, miesiącu, a nawet roku? Jak rzeczy, praca ma się obecnie – jest lepiej lub gorzej? Czy potrzebujesz więcej pracy, aby przetrwać ten miesiąc? Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć na te pytania, to czas aby spojrzeć na swoje konto. Jeżeli kontrolujesz przychody i rozchody, posiadasz rzeczywiste dane, ile zarabiasz, za jaką pracę, dokładnie możesz przeanalizować swoje działania. To czy potrzeba Ci czegoś więcej, czy jest wystarczająco. Bez tego nigdy nie będziesz wiedział, co możesz zmienić na lepsze.

 

6. Dbaj o siebie

Tak banalne rzeczy jak jedzenie, spanie, zmienianie ubrań mogą opadać po drodze, kiedy Twój termin wykonania projektu graficznego się kończy, tym bardziej, że pracujesz w budynku, gdzie piżamę masz pod ręką. Zwolnij trochę, zadbaj o siebie, zapominanie o sobie na pewno w przyszłości się odezwie.  Wysypiaj się i zbieraj siły, na Tworzenie kolejnych, lepszych projektów.

Podsumowując, praca freelancera wcale nie jest mniej stresująca od innych. Owszem bycie sobie szefem, na pewno wpływa na Twój stan uspokajająco, jednak tak samo jak w innej pracy musisz borykać się z różnymi problemami. Dlatego już dziś zrób sobie listę, co należy zmienić, co może trochę poprawić i żyj szczęśliwie. Znajdź czas, dla odpoczynku i spróbuj rozgraniczyć pracę i dom. Zmęczony umysł, nie jest kreatywny, a w Twoim przypadku, kreatywność to podstawa.